A mentálhigiénés tanácsadással és coachinggal foglalkozó magánpraxisomban elsősorban alvásproblémákkal küzdő, vagy pszichotrauma okozta szorongásos zavaroktól szenvedő személyeknek nyújtok mentálhigiénés segítséget. 

Az általam nyújtott mentálhigiénés szolgáltatás nem minősül pszichoterápiának, orvosi kezelést nem helyettesít.


Módszereim:

Kognitív-viselkedésterápiás konzultáció: A pszichológiai vagy mentálhigiénés tanácsadásnak az az irányzata, amelyik a panaszok hátterében negatív, nyugtalanító gondolatokat feltételez. Ezek feltárása, átstrukturálása, hatástalanítása eredményezi a terápiás hatást. Főként szorongásos és hangulati problémák célzott megoldására alkalmazható.

Tudatos jelenlét alapú kognitív terápiás konzultáció: A mindfulness – magyarul tudatos jelenlét, vagy éber tudatosság – olyan speciális figyelmi állapot és tudati beállítódás, amely ítélkezésmentes, elfogadó, a jelen pillanatra fókuszálva megnöveli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot. Ez a tudatos jelenlét fontos egészségvédő hatással bír, mert kizárja a múlton való rágódást és a jövővel kapcsolatos aggodalmaskodást, így csökken a depresszió, a szorongásos problémák kialakulásának veszélye, javul a jelen és önmagunk elfogadásának képessége, a figyelmi kapacitás és a megküzdő képességünk is. A klinikumban a 90-es években kezdték felfedezni a tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentő meditációt (MBSR) a krónikus fájdalom kezelésére. Klinikai vizsgálatok támasztják alá a hatékonyságát a különböző daganatos megbetegedések, szív és érrendszeri betegségek, emésztőrendszeri betegségek, krónikus fájdalommal járó állapotok, pszichoszomatikus megbetegedések, valamint szorongásos és hangulatzavarok kezelésében.

Wingwave coaching: A módszer lényegi eleme az EMDR terápiából ismert szemmozgatásos deszenzitizálás (esetleg más váltott oldali ingerlés). Az EMDR egy integratív szemléletű, már-már eklektikusnak mondható pszichoterápiás módszer, amelynek elsődleges célja a számos pszichés zavar hátterében meghúzódó traumatikus emlékek feldolgozása. A szemmozgatás segítségével a kritikus emlékek felidézése, és a velük együtt aktiválódó érzelmi állapot megjelenése után relaxált állapotot hozhatunk létre, amelyben az emlékek nemcsak aktuálisan veszítenek érzelmi töltésükből, hanem tartós ellenálló képesség is kialakul az azokat kiváltó kritikus szituációkkal szemben. Csökken az emlékekhez kötődő érzelmek erőssége, az azokkal járó szubjektív szenvedés, valamint ritkul a traumatikus emlékek spontán tudatba törése. Hatásosságát számos klinikai vizsgálat igazolta. Napjainkban egyre inkább terjedőben van, a kezdeti PTSD-ben történő alkalmazás mellett számos pszichotrauma hátterű zavar kezelésében alkalmazzák. Az EMDR elméletén és technikáin, egy kineziológiai és mélylélektani megközelítéseket ötvöző tesztelési módszeren, valamint a neurolingvisztikus programozás gyakorlatán alapuló coaching módszert, a wingwave coachingot Németországban fejlesztették ki, hatásosságát tudományosan német egyetemeken igazolták.

Brainspotting: Olyan modern, új traumaterápiás módszer, melynek lényege a traumatikus élmények felidézése és átdolgozása az idegrendszer és a lélek öngyógyító mechanizmusai segítségével. A módszert David Grand amerikai pszichoterapeuta, EMDR terapeuta fedezte fel és dolgozta ki 2003-ban. A terápiát megalapozó tapasztalatait természeti katasztrófák, terror-és bűncselekmények áldozatainak, háborús veteránoknak és a 9/11 tűlélőinek, szemtanúinak és az áldozatok hozzátrtozóinak, valamint a mentésben részt vevő  traumatizált személyek kezelésének során szerezte.

Ego state: szintén egy pszichotraumákra visszavezethető problémák megoldását szolgáló módszer. Úgynevezett én-állapotokban (ego state) gondolkodik. Ezek különböző helyzetekben aktiválódó, jól elkülönülő pszichés működéseket magukban foglaló élménymintázatok, amelyek egymástól elhatárolódva léteznek a személyiségen belül. Ezek az én-állapotok időnként nézeteltérésbe kerülnek egymással, és valamilyen szubjektív szenvedés formájában nyilvánulnak meg. Az ego state kezelés során ezeknek az én-állapotoknak a feltárása, az egymással történő megbékítése és a közöttük lévő konfliktus feloldása történik.

Alvásterápiák

1. Alváshigiénés tanácsadás: A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete által kifejlesztett és publikált módszer lényege, hogy a beteg megismerje azokat a legfontosabb alvási és alvás körüli szokásokat, valamint az alvási környezet azon elemeit, amelyek az elalvást és az átalvást befolyásolják, és megtanulják ezek helyes, alvást segítő befolyásolását. A tanácsadás kb. 6 ülésből áll, végezhető egyénileg és csoportosan. 11 területen avatkozik be az egyén szokásaiba és környezetébe.

2. Imagery rehearsal therapy, imaginációs átírás: A pszichotraumát követően kialakuló pszichés zavarok zajlása során gyakran megjelenő rémálmok (nightmare jelenség) kezelésére szolgáló terápia.  A módszert a komplex alvásterápia részeként is ismerjük, nem csak poszttraumás stressz zavarhoz kapcsolódó, hanem idiopátiás (önmagában járó) nightmare esetén is hatásos.

3. Fényterápia: speciális, a nap fényéhez hasonló polarizált fehér fényt kibocsátó lámpával történő kezelés, amely hatásos lehet súlyosabb tünetek esetén is. A mesterséges fény ugyanis a napfényhez hasonlóan hatással van a melatonin rendszer működésére és kedvezően hat az alvásra. A kezelést napi rendszerességgel kell végezni, lehetőleg a reggeli, vagy kora délelőtti órákban. Nagyon jók a tapasztalataink vele, mert igazi „alacsony küszöbű” terápia, nem kíván jelentős erőfeszítést a betegtől. Ugyanakkor a gyorsan kialakuló terápiás hatás miatt megnöveli az együttműködési készséget, könnyebb lesz elkezdeni például egy alváshigiénés tanácsadást, ami már a változtatás igényével lép fel a beteg irányában. Inszomnián kívül eredményesen alkalmazzuk a depresszió (elsősorban a szezonális depresszió) kezelésében.

4. Alváskorlátozás: nem gyógyszeres kezelési mód, amelynek során szakember által irányított módon és ellenőrzött körülmények között az alvási időt a beteg személyes bioritmusának megfelelően egy meghatározott rendszerben korlátozzuk. A klasszikus, egy hetes ciklusban két (nem egymást követő) éjszaka kimaradó alvásával járó alvásmegvonást ma már ritkán alkalmazzuk. Helyette sokkal inkább a hasonló hatékonyságot mutató, sokkal könnyebben kivitelezhető, kíméletesebb és szakember folyamatos jelenlétét nem igénylő alváskompressziót részesítjük előnyben. Tapasztalataink szerint leginkább a töredezett alvás talaján kialakuló kialvatlanság kezelésében válik be, amikor a rövidebb, de összefüggő, ettől pihentetőbb alvás már akár egy-két nap után is megkönnyebbülést hoz a beteg számára.

5. Garattorna: Az alvás minőségét jelentősen rontó, és a szívinfarktus, az agyi történések és a demencia kialakulása szempontjából jelentős veszélyt jelentő horkolás megszüntetése céljából kifejlesztett módszer, amelynek hatásosságát klinikai vizsgálatokkal igazolták. A légzésben részt vevő garat körüli izmok tréningezését jelentő tornát annak betanulása után naponta 3x8 percig kell végezni. Az esetek többségében megszünteti, vagy jelentősen mérsékli a horkolást.

6. Műszeres otthoni alvásvizsgálat: Az alvásterápiához szükséges információk megszerzése céljából időnként szükség lehet otthoni alvásvizsgálatra. Ez egy hordozható, a matrac alá behelyezhető, okostelefonhoz csatlakozó készülékkel történik. Az alváslaboratóriumi vizsgálatot (poliszomnográfia) nem pótolja, de a hozzá tartozó applikáció elkészít egy alváselemzést, amelyből fontos információkat nyerhetünk az alvás mennyiségével, minőségével, az esetleges horkolással, légzéskimaradásokkal (alvási apnoe szindróma) kapcsolatban.

Árak: A fenti módszerekel végzett mentálhigiénés tanácsadás (alkalmanként 50-60 perc):       20. 000 FT.